Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв., откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това показват данните на „Информационно обслужване“, което разработи и администрира платформата, съобщиха от пресцентъра на дружеството.
Над десет хиляди нарушения са констатирани от Дирекцията „Инспекция по труда“ в Благоевград от началото на годината, съобщиха от инспекцията. За същия период проверките за спазване на трудовото законодателство са близо 2300 на над две хиляди предприятия със зает персонал от над 50 хиляди работници и служители.
Близо шест хиляди от нарушенията се отнасят до осигуряване на здравословните и безопасни условия на труд, посочват от Инспекция по труда – Благоевград. По осъществяването на трудовите правоотношения са констатирани близо 4200 нарушения, установените случаи на работа без трудов договор са 201.
В периода септември – октомври 2024 г. инспекторите по труда извършиха засилени проверки за работа без трудов договор, посочват от инспекцията. За този период са установени 14 души, работещи без трудов договор, и четири непълнолетни лица, р
Започват номинациите за отличията „Спортист на годината“ на община Търговище за 2024 г., информираха от пресцентъра на администрацията.
За втора поредна година наградите за индивидуалните спортисти ще бъдат връчени в две отделни категории. Отличени ще бъдат най-добрите 10 състезатели до 18 години, както и най-добрите трима спортисти, навършили пълнолетие. Обособяването на две отделни категории се случи през 2023 г., по предложение от почетния гражданин и вицеолимпийска шампионка по спортна стрелба Антоанета Костадинова, която бе отличена за пореден път за „Спортист на годината“, след завоювани златен и сребърен медал от Европейските игри в Краков, както и след четвъртото място от Световната купа в Баку.
В категорията „Отбор на годината“ и тази година ще бъдат наградени най-успешните три отбора.
Право да подават пред
Депутатите излязоха в почивка от 30 минути, обявена от председателстващия заседанието Силви Кирилов.
Поради покачване на емоциите, обявявам почивка от 30 минути, каза той.
След като политическите сили представиха кандидатите си за председател на Народното събрание (общо четирима), започнаха и дебатите в пленарната зала, които продължиха около 3 часа. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" предложи да бъдат прекратени, а председателстващият заседанието Силви Кирилов даде почивка.
Увеличението на таксата за битови отпадъци коментираха кметове на общини от Югозападна България на пресконференция, организирана от Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО). На пресконференцията стана известно, че кметове на 35 общини са се подписали под позиция, относно политиките на местните власти за управление на отпадъците.
Съобразно екологичното законодателство на българските общини е вменена отговорността и ангажимента относно дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъците, както и грижите за зелените площи и чистотата на общинските пространства, каза на пресконференцията кметът на Сандански Атанас Стоянов. Той подчерта, че обезпечаването на тази комплексна дейност е с такса „битови отпадъци“, но голяма част от общините „вече изпитват хроничен дефицит“ на финансови средства, относно обезпечаването на тази дейности.&n
Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .
Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.
"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община
До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те успешно замениха хартиения еквивалент, който се продаваше на средна цена около пет лева.
„Освен спестените средства на хронично болните пациенти, които са сред най-социално слабата и уязвима част от населението, електронните рецептурни книжки намалиха значително времето за обслужване на пациентите и възможността от допускане на грешки при предписването и отпускането на лекарства“, каза Георги Недев, ръководител „Здравноосигурителни системи“ в Информационно обслужване, цитиран в прессъобщението.
При използването на електронната рецептурна книжка гражданите не се налага да купуват хартиена, да я носят на общопрактикуващия им лекар за попълване и след това да чакат в районната здравноосигурителна каса (РЗОК) за заверка. Не е необходимо и да я представят в аптечната мрежа за отпускане на необходимите им медикаменти, което значително ги облекчава и пести време.
Електронната книжка се регистрира и попълва единствено от общопрактикуващия лекар, а достъпът до информацията за хронично болния пациент е строго ограничена. Аптеките имат възможност да проверяват данни единствено за конкретна рецепта, по която трябва да отпуснат медикаменти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Цялата информация между общопрактикуващия лекар, аптеката и районните здравноосигурителни каси се обменя изцяло по електронен път, което спестява значително време на всички участници в процеса. В системата се актуализира и информацията за избор на общопрактикуващ лекар, без да се налага пациентът да заверява промяната с посещение до РЗОК. В е-книжката могат да се вписват също така нови диагнози и да се отписват стари.
Данните показват, че от пускането на системата до този момент електронно са обслужени 2,3 млн. пациенти, а платформата е получила и изпълнила на 360 млн. електронни заявки. На ден се изпълняват по над 400 000 заявки, като средното време за обработка на заявката е под една секунда. Модулът се използва ефективно от близо 10 000 лекари и фармацевти, които имат договор с НЗОК.
Установени са извършители на 13 престъпни деяния на територията на област Търговище при специализирана полицейска операция. Образувани са едно досъдебно и три бързи полицейски производства. Целта на акцията е противодействие на конвенционалната престъпност, осигуряване на добър обществен ред и на полицейско присъствие в уязвими район, съобщи говорителят на Областната дирекция (ОД) Ани Кръстева.
Участвали са екипи на трите районни управления в състава на ОД, служители на криминална, икономическа и пътна полиция, както и два екипа на Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ - МВР. Специализираната операция е проведена през почивните дни, уточни Кръстева.
Проверени са 306 моторни превозни средства и 468 граждани, от които – 23-ма, познати на полицията с предишни криминални деяния. Извършени са проверки на 12 питейни и увеселит
Близо 200 таксиметрови шофьори се събраха на протест в Ямбол срещу драстичното увеличение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Около 10:00 часа те ще потеглят от паркинга на магазин Технополис и ще преминат по централните улици и булеварди в града, а след това ще се отравят към магистрала „Тракия“. Не се очакват блокади, но движението ще бъде затруднено, обявиха организаторите на протеста.
От бранша подозират, че има картел между застрахователните компании. Настояват за налагане на мораториум върху определяне „Гражданската отговорност“ и диалог със застрахователите. „Беше направено много на тъмно, без никакво обявление“, коментира Александър Великов от Сдружението на таксиметровите водачи в Ямбол.
Таксиметровите шофьори намират за напълно неоснователни посочените от застрахователите мотиви за увеличениет
Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева.
Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза.
За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да
Ще бъде извършена подмяна на отоплителната и съответно охлаждащата система в спортния многофункционален балон, който се намира в Градския парк в областния град, съобщи секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков.
Проблем в отоплението има. Чилърът не може да стопли достатъчно цялото съоръжение. Това е и причината да потърсим фирмата, която осъществи проекта. Обектът е в гаранция, за тяхна сметка ще бъде отстранено неудобството“, допълни още той.
Мартин Жлябинков каза, че фирмата, която е проектирала системата за отопление и охлаждане е заложила на варианта през лятото температурата да се поддържа от устройството, но през зимата- то да бъде подпомагано от топлопреносната мрежа в града. Чилърът обаче не е бил присъединен към „Топлофикация – Перник“, това е довело и до по – ниските температури в балона. Секретарят на Община Перник допълни, че
Концерти, коледни работилници, дни на хляба и на бащата, никулденски базар с ястия с шарани и още забавления включва тазгодишната коледно-новогодишна програма, подготвена от Община Враца. Като част от програмата е и ледената пързалка, чието монтиране започва днес, заедно с украсяването на централния площад. Тази година пързалката, освен че ще бъде по-голяма от миналогодишната, ще бъде и покрита, обяви на среща с журналисти в края на миналата седмица кметът на Враца Калин Каменов. По думите му това ще даде възможност съоръжението да работи и през по-топлите зимни дни без да затваря, както се случваше миналата година. Предвижда се съоръжението да бъде отворено за посетители на 29 ноември.
Според Празничната програма, на следващия ден - 30 ноември ще бъде открит и Коледния базар на пл. „Хр.Ботев“. Светлините на коледната елха тази година във Враца ще бъдат запале
Преди около месец от "Информационно обслужване" съобщиха, че системата за издаване на електронни протоколи за отпускане на скъпоструващи лекарства за домашно лечение дава възможност на пациентите да получат своите медикаменти за по-малко от 2 часа, а преди електронизацията, заверката в районните здравноосигурителни каси е отнемала от няколко дни до няколко седмици. Системата беше пусната в експлоатация на 1 март 2023 г., а от началото на юли 2023 г. РЗОК започна да приема единствено електронни протоколи.